Historijat

Pedagoški fakultet je najstarija visokoškolska ustanova u Bosni i Hercegovini nakon Drugog svjetskog rata, formirana 16.01.1946. godine, na osnovi Odluke Predsjedništva Narodne skupštine Bosne i Hercegovine od 22.11.1945. godine.

U razvoju Pedagoškog fakulteta uočljive su tri faze:

  • Prva faza je trajala od osnivanja do 1969. godine kada je imala status visokoškolske ustanove i naziv Više pedagoške škole. U tom su vremenu na Višoj pedagoškoj školi, pogotovo u periodu kada nije postojao ni jedan nastavnički fakultet u Sarajevu i Bosni i Hercegovini obrazovani svi profili nastavnika za osnovno i srednje obrazovanje u okviru 61 studijske grupe.

  • Od 1969. godine ova institucija ima isti status i naziv Pedagoška akademija. Od 1969. do 1986. godine na ovoj visokoškolskoj ustanovi obrazovano je šest profila nastavnika za predškolski i osnovnoškolski nivo odgoja i obrazovanja u okviru 6 studijskih grupa. Od 1986. do 1996. godine nastavno-naučni rad je realizovan u okviru pet studijskih grupa. U ratnom periodu i vremenu potpune opsade Sarajeva od 1992. do 1995. godine Akademija ni jednog dana nije prestala sa radom. U tim prvim dvjema fazama ova institucija je obezbjeđivala višu naobrazbu odgajateljima i nastavnicima koji su radili u predškolskim ustanovama i osnovnim školama.

  • I na kraju, treća aktuelna faza od 1999. godine, kada je Akademija transformirana u instituciju fakultetskog tipa u okviru koje egzistiraju tri odsjeka: Odsjek za predškolski odgoj, Odsjek za razrednu nastavu i Odsjek za kulturu življenja i tehnički odgoj sa četverogodišnjim trajanjem.

Danas je Pedagoški fakultet u Sarajevu profiliran u skladu sa svjetskim standardima edukacije nastavnog kadra, otvorena prema svetskim univerzitetima i uključena u savremene tokove reforme odgoja i obrazovanja posebno visokog obrazovanja.

Studij Pedagoškog fakulteta je najpouzdaniji faktor kontinuiranog djelovanja u reformiranju nastavnog procesa na svim nivoima obrazovanja. Njegovi studenti su nosioci najčasnijeg i najodgovornijeg poziva u svakoj društvenoj zajednici.

Trociklični sistem studija, ustanovljen prema Bolonjskom procesu (sa kategorijom izbornih predmeta i primjenom novih nastavnih tehnologija ), omogućuje svršenim studentima Pedagoškog fakulteta Univerziteta u Sarajevu nesmetanu mobilnost u pogledu upisa na II i III ciklus studija u zemljama Evropske unije. U susjednim zemljama: Hrvatskoj i Srbiji, osim vertikalne mobilnosti, otvorena je i mogućnost zapošljavanja; u statusu bakalaureata, magistra i doktora odgojnih nauka u području metodike nastavnih predmeta na nivou razredne nastave, predškolskog odgoja i kulture življenja i tehničkog odgoja ove visokoškolske ustanove.

Historija 2025

PEDAGOŠKI FAKULTET UNIVERZITETA U SARAJEVU


NAŠA MISIJA

Pedagoški fakultet Univerziteta u Sarajevu teži postizanju visokog kvaliteta u obrazovanju studenata, budućih odgajatelja, učitelja i nastavnika, koji će na temelju stečenih ishoda učenja biti spremni odgovoriti na sve izazove svoje profesije u savremenom društvu i predstavljati pokretačku snagu napretka BiH te razvoja društva u zajednici u kojoj djeluju.


NAŠA VIZIJA

Pedagoški fakultet u Sarajevu želi biti među vodećim akademskim institucijama za obrazovanje učitelja, odgajatelja i nastavnika u međunarodnim okvirima. Kontinuirano praćenje i vrednovanje nastavnog procesa i odgojno-obrazovne djelatnosti u BiH temelj je za postizanje visoke kvalitete ukupnog odgojno-obrazovnog procesa.