VII studentski kongres "Hrana-ishrana-zdravlje"
Studenti Pedagoškog fakulteta i ove godine uzeli su učešće u organiziranju i aktivnom učešću na VII međunarodnom studentskom kongresu pod nazivom "Hrana-ishrana-zdravlje". Kongres je održan u periodu od 20-22. 10. 2022. god. u Sarajevu. Zahvaljujemo se našim studentima i profesorima na angažmanu i predstavljanju Pedagoškog fakulteta.
Za više informacija posjetite link: https://www.hranaishranazdravlje.ba/


U organizaciji Udruženja defektologa, edukatora-rehabilitatora u Kantonu Sarajevo i Pedagoškog fakulteta, u periodu od 10. 6. – 12. 6. u hotelu Hills u Sarajevu, održana je jubilarna V Konferencija “Multidisciplinarni pristupi u edukaciji i rehabilitaciji”. Ove godine na Konferenciji prezentovano je preko 100 istraživačkih radova iz Bosne i Hercegovine i susjednih zemalja. Poseban gost Konferencije i Pedagoškog fakulteta bio je uvaženi profesor Michael Giangreco jedan od vodećih stručnjaka za područje specijalne i inkluzivne edukacije. Veoma smo ponosni što su Konferenciji prisustvovali i studenti Odsjeka za edukaciju-rehabilitaciju Pedagoškog fakulteta od kojih su neki prezentovali i vlastite radove. Idemo dalje!


Studentski kongres Hrana – ishrana – zdravlje

Studentski kongres Hrana – ishrana – zdravlje s međunarodnim učešćem održan je u periodu od 18. - 20. 11. 2021. godine u Sarajevu. Ceremonija svečanog otvaranja upriličena je u hotelu Ibis. Usljed pandemije izazvane koronavirusom i ove godine je kongres realiziran online. Studenti su izložili preko 60 radova. Kongres se uspješno organizira već šestu godina na Univerzitetu u Sarajevu s ciljem promoviranja univerzalnih vrijednosti zajedništva i multidisciplinarnog pristupa u proizvodnji hrane, njenom higijenskom statusu i kvalitetu, različitim načinima ishrane, kao i mogućim zdravstvenim implikacijama na čovjeka, što je od izuzetne važnosti u rješavanju značajnih pitanja u ovoj životnoj oblasti. Studenti Pedagoškog fakulteta zajedno s kolegama s Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta, Stomatološkog fakulteta, Veterinarskog fakulteta, Farmaceutskog fakulteta, Fakulteta zdravstvenih studija i Medicinskog fakulteta aktivno učestvuju u organizaciji i realizaciji kongresa.

Početna - Studentski Kongres Hrana-Ishrana-Zdravlje (hranaishranazdravlje.ba)


Druga međunarodna, naučno-stručna konferencija Prozor u svijet obrazovanja, nauke i mladih je održana 21. 5. 2021. – 22. 5. 2021. Svoje učešće su prijavila 63 autora i koautora, sa ukupno 42 rada koja su prezentovana na Konferenciji. U Zborniku radova, koji ima preko 600 strana, se nalazi 41 rad. Izdavač je Pedagoški fakultet Sarajevo.

Organizator Konferencije je Pedagoški fakultet Sarajevo, a voditelji doc. dr. Sanela Nesimović i prof. dr. Elvira Nikšić.

Programsko-organizacioni odbor čine: Sanela Nesimović, Elvira Nikšić, Daniel Maleč, Izela Habul-Šabanović, Maja Žmukić, Sanja Soče. Naučni odbor čine 41 profesor i asistent sa 13 univerziteta (Guilan University, Internacionalni Univerzitet u Sarajevu, Sveučilište u Mostaru, Universitas Pendidikan Indonesia, University of Pecs, Univerzitet ,,Džemal Bijedić“ u Mostaru, Univerzitet u Banja Luci, Univerzitet u Beogradu, Univerzitet u Bihaću, Univerzitet u Sarajevu, Univerzitet u Splitu, Yogyakarta State University Indonesia, Zonguldak Bulent Ecevit University).

Naredna Konferencija je planirana za dvije godine.


Četvrta Međunarodna konferencija pod nazivom ''Multidisciplinarni prisupi u edukaciji i rehabilitaciji''
 
Pedagoški fakultet Univerziteta u Sarajevu je i ove godine bio partner Udruženju defektologa, edukatora-rehabilitatora u Kantonu Sarajevo STOL u organizovanju IV Međunarodne konferencije „Multidisciplinarni pristupi u edukaciji i rehabilitaciji“. Konferencija je održana od 9. 4. - 11. 4. 2021. godine u online okruženju. Uprkos svim izazovima veliki broj domaćih i inostranih autora predstavio je svoje radove. Posebno smo ponosni na studente Pedagoškog fakulteta koji su i ove godine izlagali svoje radove, te imali značajno učešće u radu Konferencije.
Treća Međunarodna konferencija pod nazivom ''Multidisciplinarni prisupi u edukaciji i rehabilitaciji''
 

Treća Međunarodna konferencija pod nazivom ''Multidisciplinarni prisupi u edukaciji i rehabilitaciji'' održana je u periodu od 18.9. do 20.9.2020.godine u Sarajevu, a u organizaciji Udruženja defektologa, edukatora-rehabilitatora ''STOL'' i Pedagoškog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

Na ovom vrlo značajnom skupu prezentirano je preko 50 stručnih, naučnih i istraživačkih radova, prikaza slučaja i primjera iz prakse.

U uvodnom dijelu konferencije prisutnima su se obratili: doc.dr. Daniel Maleč, dekan Pedagoškog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, Siniša Ranković, predsjednik Društva defektologa Srbije, Marko Strle, predsjednik Društva specijalnih i edukacijskih pedagoga Slovenije, Zlatko Bukvić, predsjednik Saveza edukacijskih rehabilitatora Hrvatske, prof.emeritus Sadeta Zečić i Selmir Hadžić, predsjednik Udruženja defektologa, edukatora-rehabilitatora ''STOL''.

Uvodna predavanja održali su prof.dr. Sanela Merjem Rustempašić, prof.dr. Gordana Nikolić i prof.dr. Dženana Hrustemović.

U tri dana konferencije mogao se pratiti širok spektar različitih stručnih radova koji su prikazali svu ljepotu ali i izazove sa kojima se susreću profesionalci koji rade sa djecom s teškoćama u razvoju. Obrađene su različite teme iz oblasti surdoaudiologije, logopedije, somatopedije, tiflologije, intelektualnih teškoća, logopedije, poremećaja u ponašanju, inkluzije, rehabilitacije, socijalne zaštite, medicine, fizikalne rehabilitacije, psihologije, pedagogije i drugih oblasti. Prethodno su objavljeni Zbornik sažetaka i Zbornik radova konferencije.

Najveća vrijednost ove konferencije jeste upravo u multidisciplinarnom pristupu i samom konceptu organizacije i pripreme konferencije jer su aktivno učešće u radu konferencije uzeli defektolozi, psiholozi, učitelji, pedagozi, socijalni radnici, univerzitetski profesori, studenti, roditelji djece s teškoćama, profesionalci iz socijalnog i zdravstvenog sektora i drugi.


Konferencija Prozor u svijet obrazovanja, nauke i mladih

Prva međunarodna naučno-stručna konferencija pod nazivom Prozor u svijet obrazovanja, nauke i mladih održana je na Pedagoškom fakultetu Univerziteta u Sarajevu 12. i 13. aprila 2019. godine. Konferencija je otvorena plenarnim izlaganjima prof. dr. Karmelite Pjanić (Paradigme naučnog istraživanja u /matematičkom/ obrazovanju) i prof. dr. Mirjane Mavrak (Suvremeni trendovi u obrazovanju i znanosti). Na Konferenciji je učestvovalo više od stotinu izlagača iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske i Crne Gore, koji su prezentirali svoje radove u 12 sekcija. Zbornik radova objavljen je u elektronskom izdanju i nalazi se na web-stranici Pedagoškog fakulteta http://pf.unsa.ba/

konf 1   konf 2

konf 3   konf 4


Konferencija Multidisciplinarni pristupi u edukaciji i rehabilitaciji

Pedagoški fakultet Univerziteta u Sarajevu partner je Udruženju defektologa, edukatora-rehabilitatora u Kantonu Sarajevo (STOL). Organizirali su veoma uspješno dvije konferencije s međunarodnim učešćem u glavnom gradu Bosne i Hercegovine. Cilj skupa je doprinos unapređenju sistema podrške djeci s teškoćama u razvoju i njihovim porodicama, odraslim osobama s invaliditetom te unapređenju društva u cjelini.

konf 5

Ove godine konferencija Multidisciplinarni pristupi u edukaciji i rehabilitaciji  odgođena je  zbog  proglašenja pandemije korona virusa. Štampanje knjige sažetaka je u toku.

Do narednog susreta...


Studentski kongres Hrana – ishrana – zdravlje

Studentski kongres Hrana – ishrana – zdravlje s međunarodnim učešćem organizira se već četiri godine na Univerzitetu u Sarajevu s ciljem promoviranja univerzalnih vrijednosti zajedništva i multidisciplinarnog pristupa u proizvodnji hrane, njenom higijenskom statusu i kvalitetu, različitim načinima ishrane, kao i mogućim zdravstvenim implikacijama na čovjeka, što je od izuzetne važnosti u rješavanju značajnih pitanja u ovoj životnoj oblasti. Studenti Pedagoškog fakulteta zajedno s kolegama s Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta, Stomatološkog fakulteta, Veterinarskog fakulteta i Farmaceutskog fakulteta aktivno učestvuju u organizaciji i realizaciji kongresa.

konf 6

“ZVUK KAO NEVIZUELNI LIKOVNI MOTIV”

U saradnji sa Pedagoškim fakultetom u Ljubljani, JU Centrom kulture i mladih Općine Centar Sarajevo, Pedagoški fakultet Univerziteta u Sarajevu u sklopu Erasmis mobilonosti realizovao je nastavu i radionice projekta i naučnog istraživanja pod nazivom “ZVUK KAO NEVIZUELNI LIKOVNI MOTIV”.

Cilj ove aktivnosti je realizovati edukativno odgojnu nastavu unutar dvije umjetnosti, muzičke i likovne, odnosno vremneske i prostorne u svrhu produbljivanja značaja zvučne improvizacije i njene refleksije kroz sliku, boju, oblik i ritam.

U realizaciji zvučne improvizacije na terapijskim instrumentima i refleksija kroz boju, ritam i oblik studenti oba fakulteta su imali priliku da izraze emocije i ukupan dojam zvučne improvizacije izvedene na gongovima, zvučnim zdjelama i sličnim terapijskim instrumentima. Tako je realizovana obrazovno odgojna nastava putem korelacije dvije umjetnosti, muzičke i likovne, u svrhu produbljivanja značaja zvučne improvizacije na uticaj likovnog stvaralaštva i emotivno stvaralački efekat. Ovaj međusobni suodnos dvije umjetnosti podrazumijeva njihovu uzajamnu zavisnost, a kao poticaj može potaknuti veću kreativnost, slobodniju i iskreniju emotivnu stvarnost, te imati terapeutsko dejstvo. Ovo istraživanje imalo je i zadatak da studenti uključe njihove sposobnosti u rješavanje likovnog zadatka, unutar različitih domena: emocionalnoj, intelektualnoj i duhovnoj, te da pronađu i razviju svoj individualni likovni govor izražavajući svoje emocije. Likovni radovi obiluju elementima svjesnog, ali i nesvjesnog značenja, predstavljajući time prozor u autentičnost, te ovakav pristup likovnom djelovanju pomaže da se izraze osjećanja iz takozvane nevidljive stvarnosti omogučavajući stvaratelju da prikaže ono što ne zna iskazati riječima.

Prof. dr. Maja Žmukić održala je predavanje o likovnoj umjetnosti i likovnom obrazovanju i odgoju te o komparaciji likovne i muzičke umjetnosti, sa posebnom pažnjom posvećenom razvijanju sposobnosti posmatranja kod studenata, te likovno vizuelnom izražavanju, gdje se doživljaj i shvatanje ostvaruje najviše perceptivnim putem. Uz primjenu zvuka u ovakvoj edukaciji dao se značaj interdisciplinarnosti u odgojno-obrazovnoj praksi te nove i inovativne metode rada u nastavi.

Izvjestaj za Erasmus 1

Doc. dr. Mirsada Zećo je održala predavanje šta su inovativne muzičke metode u procesu poučavanja te govorila o komparaciji tradicionalnih i savremenih metoda u nastavi muzike. Unutar ove nastave realizovana je edukacijsko preventivna primjena zvuka i muzike, odnosno zvuka i zvučne frekvencije. Također se razgovaralo o specifičnosti terapijskih muzičkih instrumenata u inkluzivnom okruženju i njenom značaju u radu sa djecom predškolskog i školskog uzrasta.

Ovim je postignuto stvaranje inkluzivne kulture kroz zvuk i sliku koja vodi do kreiranja sigurne i poticajne zajednice obrazovno odgojnog sistema, jer ovaj oblik rada može pomoći i u razvijanju neverbalne komunikacije, socijalne interakcije i tolerancije u vrtićima i školama. Studenti ovog projekta su imali priliku da kroz likovno djelovanje izraze emocije i ukupan dojam zvučne improvizacije, što je i rezultiralo potpunijm obrazovanju i razumijevanju uloge muzičke i likovne umjetnosti u procesu edukacije djece predškolskog uzrasta kao i učenika osnovnoškolskog obrazovanja.


Prof. dr. Mirzana Pašić Kodrić  boravila je u okviru Erasmus programa na Università di Roma Tor Vergata - Facoltà di Lettere e Filosofia u periodu od 5.-9. 12. 2022. godine.


Putovanje u Gruziju u sklopu projekta ESTA

Prirodno-matematički fakultet, Filozofski fakultet i Pedagoški fakultet Univerziteta u Sarajevu uključeni su u realizaciju projekta Erasmus+ Capacity Building in Higher Education pod nazivom Educating Science Teachers for All (ESTA)U ovom projektu sudjeluje osam univerziteta iz pet zemalja (Njemačka, Irska, Bosna i Hercegovina, Gruzija i Filipini), a jedan od ciljeva projekta jeste da se budući i sadašnji nastavnici prirodnih nauka osposobe za realizaciju nastave u kulturno i jezički heterogenim sredinama.U periodu 14. 1. 2023 – 19. 1. 2023. realizirano je jedno od niza putovanja u sklopu projekta ESTA, a ovoga puta sastanak je upriličen u Gruziji, gdje su se na Ilia State Univerzitetu u Tbilisiju sastali predstavnici timova iz zemalja učesnica ovoga projekta. Predstavnice tima ESTA Univerziteta u Sarajevu na ovim susretima bile su prof. dr. Emira Mešanović-Meša (Pedagoški fakultet) i Merima Mrdić, MA (Prirodno-matematički fakultet). Na sastancima se prezentirao dosadašnji rad pojedinačnih timova iz zemalja učesnica i radilo na planiranju narednih obaveza uključenih projektom. Razmjenjivala su se iskustva, teškoće i izazovi pred kojima se svaki od timova našao. Članovi su imali priliku da obiđu ovaj univerzitet i upoznaju neke studijske programe. Organizirana je i jednodnevna posjeta Univerzitetu u Telaviju, koji je također jedan od partnera projekta. Članovi tima iz Gruzije pokazali su zašto za stanovnike ove prelijepe zemlje vrijedi da su među najboljim domaćinima na svijetu, a glavni grad Tbilisi svojim bogatim historijskim i kulturnim naslijeđem svjedoči o davnim zbivanjima i njegovoj sudbini na razmeđu dvaju kontinenata, no ipak snažnim razvojem krči put ka savremenoj metropoli. Nikoga ravnodušnim nije ostavio ni grad Telavi, koji je smješten u podnožju zadivljujućeg Kavkaza. Osim što je ispunjen cilj putovanja, nova poznanstva i stečeno iskustvo obogatilo je sve članove ovih timova, a duboko utisnut u sjećanju ostat će živopisni krajolik ove prelijepe zemlje.

p1gplk5bg9ag81vbopa1tm429l6   p1gplk5bg812mv15e61t5jp0tgtr4  p1gplk5bge7gponngof1eu71j727

p1gplk5bgeqcpoaf1hrikit5b8  p1gplk5bg81uje1u5ims21k7n1il05  p1gplk5bgf3a9e6shbav8j17pl9

p1gplk5bgf12on1ki1fk1v5i1q13a


 

CALL FOR APPLICATIONS for STAFF TEACHING MOBILITY In framework of ERASMUS+ INTERNATIONAL CREDIT MOBILITY (ICM 2020) programme at UNIVERSITY OF LJUBLJANA, FACULTY OF EDUCATION in study year 2022/2023


 

Gostovanje profesora Ioannisa Michalisa na Pedagoškom fakultetu

Uvaženi profesor Ioannis Michalis sa Aristotle Univerziteta u Thessaloniki - Grčka, gostovao je u okviru programa  ERASMUS na Pedagoškom fakultetu. Studentima Pedagoškog fakulteta održao je predavanja o obrazovnom sistemu u Grčkoj, formalnom obrazovanju učitelja u Grčkoj, online nastavi za vrijeme pandemije te upotrebi IT u nastavi. Profesor Michalis održao je sastanke sa dekanom Pedagoškog fakulteta, prof. dr. Danielom Malečom kao i sa prodekanesom za nastavu i studentska pitanja, prof. dr. Irmom Čehić. Vjerujemo da ćemo nastaviti saradnju sa Aristotle Univerzitetom.

Saradnja Pedagoškog fakulteta Univerziteta u Ljubljani i Pedagoškog fakulteta Univerziteta u Sarajevu 

Gostovanje doc. dr. Roberta Potočnika sa Pedagoškog fakulteta Univerziteta u Ljubljani, realizirano je u periodu od 10. do 14. 1. 2022. godine. U okviru programa Erasmus, potpisan je Ugovor o saradnji naša dva fakulteta. Uvaženi kolega Potočnik održao je radne sastanke sa prof. dr. Sanelom Merjem Rustempašić, prodekanesom za međunarodnu saradnju i kvalitet i sa prof. dr. Irmom Čehić, prodekanesom za nastavu. Posebne sastanke održao je  sa prof. dr. Majom Žmukić. Tom prilikom dogovoreni su planovi o nastavku saradnje, uzvratnoj posjeti i projektima.

Ovim putem zahvaljujemo se doc. dr. Robertu Potočniku na dolasku i dogovorima za nastavak saradnje.


Saradnja Pedagoškog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i Učiteljskog fakulteta u Užicu

Gostovanje prof. dr. Daliborke Purić sa Univerziteta u Kragujevcu - Učiteljski fakultet u Užicu, realizirano je u periodu od 11 - 15. 10. 2021. godine. U okviru programa Erasmus+KA107 uvažena profesorica Purić održala je radne sastanke sa prof. dr. Sanelom Merjem Rustempašić, prodekanesom za međunarodnu saradnju i kvalitet i sa prof. dr. Irmom Čehić, prodekanesom za nastavu i studentska pitanja. Susreti su upriličeni i sa predmetnim nastavnicima, prof. dr. Jasminom Bećirović - Karabegović i doc. dr. Sanjom Soče. Zbog trenutne epidemiološke situacije, prof. dr. Purić, realizirala je nastavu online putem za studente III i IV godine Odsjeka za razrednu nastavu i Odsjeka za predškolski odgoj. Dogovorena je uspostava saradnje naša dva fakulteta.

Ovim putem se još jednom zahvaljujemo prof. dr. Daliborki Purić na gostovanju, odličnim predavanjima i ugodnom druženju.


Gostovanje prof. dr. Vicenta Minana-Signes sa Univerziteta Valencia realizirano je u okviru programa Erasmus+KA107 na Pedagoškom fakultetu Univerziteta u Sarajevu u online okruženju, u periodu od 19. 4. do 23. 4. 2021. godine. U okviru programa profesor Minana-Signes održao je sastanak sa prof. dr. Irmom Čehić, prodekanesom za nastavu i studentska pitanja i sa prof. dr. Sanelom Merjem Rustempašić, prodekanesom za međunarodnu saradnju i kvalitet. Prvo predavanje realizirano je o temi „Sistem obrazovanja u Španiji“. Uvaženi profesor Vicente Minana-Signes održao je i predavanja za studente Odsjeka za razrednu nastavu na trećoj godini, kao i za studente Odsjeka za edukaciju i rehabilitaciju na drugoj godini o temi „Posturalni poremećaji kod učenika“. Upućena je i inicijativa za uspostavljanje međuinstitucionalne saradnje. Ovim putem se još jednom zahvaljujemo profesoru Minana-Signes na gostovanju i inspirativnim predavanjima.


Nastavnici Pedagoškog fakulteta Univerziteta u Sarajevu ostvaruju mobilnosti i gostuju u svojstvu predavača na fakultetima širom svijeta. Za nastavno i nenastavno osoblje boravci su kraći (od pet dana do dva mjeseca), a njihova svrha je učestvovanje u nastavi, realizacija predavačkih aktivnosti ili profesionalno usavršavanje.

haris memisevic graz

Doc. dr. Haris Memišević, Univerzitet u Grazu
 

haris memisevic heidelberg 

Doc. dr. Haris Memišević, Univerzitet u Heidelbergu
 

haris memisevic st gallen

Doc. dr. Haris Memišević, Pedagoški fakultet u St. Gallenu

mirzana pasic kodric ankara

Doc. dr. Mirzana Pašić Kodrić, Univerzitet u Ankari

mirzana pasic kodric istanbul

Doc. dr. Mirzana Pašić Kodrić, Marmara Univerzitet u Istanbulu

merima causevic ljubljana

Doc. dr. Merima Čaušević, Univerzitet u Ljubljani
Za sve dodatne informacije budite slobodni kontaktirati kolege iz Službe za međunarodnu saradnju Pedagoškog fakulteta.
 
Amela Hiroš, stručna saradnica
e-mail: Ova e-maila adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.
telefon: +387 33 20 45 49 

Služba za međunarodnu saradnju Pedagoškog fakulteta Univerziteta u Sarajevu informiše, savjetuje i pruža podršku nastavnicima, saradnicima i studentima Pedagoškog fakulteta u vezi sa svim programima mobilnosti i međunarodnih projekata.

Promovišemo i implementiramo programe koji se odnose na međunarodne mobilnosti dolaznih i odlaznih studenata, nastavnog i nenastavnog osoblja (Erasmus+, Erasmus Mundus, CEEPUS, Mevlana), te implementiramo uspostavljanje međunarodne saradnje kroz bilateralne sporazume. U cilju pravovremenog djelovanja informišemo studente, akademsko i administrativno osoblje o aktuelnim konkursima.

Pedagoški fakultet je ostvario veoma bitnu vezu s Uredom za međunarodnu saradnju UNSA (https://international.unsa.ba/) koji pruža podršku svim organizacionim jedinicama Univerziteta u Sarajevu.

Pedagoški fakultet Univerziteta u Sarajevu uspostavlja saradnju s odgojno-obrazovnim i naučnim institucijama, te visokoškolskim ustanovama u okruženju i inostranstvu. Do sada je realizirao brojne projekte iz oblasti odgoja i obrazovanja u saradnji s fakultetima univerziteta iz Pitsburgha (USA), Osla (Norveška), Helsinkija i Joensua (Finska), London (Velika Britanija), Ljubljane (Slovenija) i Orebra (Švedska), s Ministarstvom obrazovanja Danske, UNICEF-om, UNESCO-om, Soroš fondacijom i njenim centrom za obrazovne inicijative, s udruženjima nastavnika Norveške, Međunarodnim institutom iz Montreala (Kanada), Univerzitetom u Debrecenu i drugim institucijama ovog profila.

Posebno ističemo učešće Pedagoškog fakulteta Univerziteta u Sarajevu  kao organizatora/učesnika/partnera u:

1. TEPD projekt (Teacher Education and Professional Development) (2000-2003),

2. Socio-Emotional Growth and Development of Learning Strategies (2002-2005),

3. Developing Human Rights Education at the Heart of Higher Education (2015).

Aktuelni međuinstitucionalni ugovori o saradnji

  1.  Sveučilište Josipa Juraja Strassmayera, Osijek, Hrvatska Ugovor je potpisan na neodređeno vrijeme. Web: www.unios.hr

  2. Univerzitet u Ljubljani, Slovenija Ugovor je potpisan za period 2020 - 2023. Web: https://www.uni-lj.s/international

  3. Univerzitet Bialystok, Poljska Ugovor je potpisan za period 2020 - 2025. Web: https://uwb.edu.pl

  4. Univerzitet u Albaniji, Pedagoški fakultet, Albanija Ugovor je potpisan za period 2021 - 2024. Web: www.albanianuniversity.edu.al

MOBILNOST ZA LJETNI SEMESTAR 2023/2024.

 Služba za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu otvara konkurse za mobilnost u ljetnom semestru 2023/2024. godine.Konkursi su namijenjeni studentima, nastavnom i nenastavnom osoblju Univerziteta u Sarajevu, a odabrani kandidati će dobiti finansijsku podršku tokom svog boravka u inostranstvu.

Provjerite i nađite svoju Erasmus destinaciju te obogatite svoje akademsko iskustvo!

STIPENDIJE I KONKURSI – Služba za međunarodnu saradnju


 

23. 5. 2023. godine  Agata Skalska M.A. i Yvonne Gormanns M.A. sa University of Applied Sciences Düsseldorf  posjetile su Pedagoški fakultet. 

thumbnail 20230523 143623   thumbnail 20230523 143716


Posjeta sa Univerziteta u Poitiersu, Francuska

utorak16. maja s početkom u 10:00 sati u Rektoratu UNSA, Služba za međunarodnu saradnju bit će domaćin delegaciji sa Univerziteta u Poitiersu (Francuska) koji dolaze u BiH u cilju uspostavljanja ili unapređenja postojeće saradnje sa bh. univerzitetima. S obzirom na nedavno usvojenu inicijativu o ponudi francuskog jezika na svim članicama našeg univerziteta, ovo je prilika za umrežavanje sa ovim univerzitetom u cilju povećanja razmjene studenata i osoblja, učenje francuskog jezika, kao i ulaskom u nove projekte. Kolege sa francuskog univerziteta dolaze sa bogatom ekspertizom u projektima kao i informacijama o mnogim fondovima, tako da je ovo dobra prilika za upoznavanje i druženje.

Kako bismo mogli evidentirati učesnike, zamolili bismo vas za potvrdu vašeg dolaska putem ovog linka do petka (12. maja) do 12:00 sati. Ukoliko su studenti zainteresirani za boravak (kroz Erasmus program) na ovom univerzitetu, svakako se trebaju registrirati i prisustvovati ovom informativnom danu.


Informativni dan o Univerzitetu u Poitiersu

 U utorak16. maja s početkom u 10:00 sati u Rektoratu UNSA, Služba za međunarodnu saradnju bit će domaćin delegaciji sa Univerziteta u Poitiersu (Francuska) koji dolaze u BiH u cilju uspostavljanja ili unapređenja postojeće saradnje sa bh. univerzitetima. S obzirom na nedavno usvojenu inicijativu o ponudi francuskog jezika na svim članicama našeg univerziteta, ovo je prilika za umrežavanje sa ovim univerzitetom u cilju povećanja razmjene studenata i osoblja, učenje francuskog jezika, kao i ulaskom u nove projekte. Kolege sa francuskog univerziteta dolaze sa bogatom ekspertizom u projektima kao i informacijama o mnogim fondovima, tako da je ovo dobra prilika za upoznavanje i druženje.

Kako bismo mogli evidentirati učesnike, zamolili bismo vas za potvrdu vašeg dolaska putem ovog linka do petka (12. maja) do 12:00 sati. Ukoliko su studenti zainteresirani za boravak (kroz Erasmus program) na ovom univerzitetu, svakako se trebaju registrirati i prisustvovati ovom informativnom danu.

Sesija za prezentiranje univerziteta i potencijalne saradnje je predviđena da traje maksimalno 2 sata.

 

thumbnail received 620135696645985

Održana obuka za studente nastavničkog smjera u okviru projekta Erasmus+ CBHE "Educating Science Teachers for All (ESTA)"

20230303 133918

U okviru projekta Erasmus+ CBHE pod nazivom Educating Science Teachers for All (ESTA) u petak, 3. 3. 2023, u prostorijama Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu realizirana je obuka za studente, buduće nastavnike, a čiji studij sadrži i izučavanje prirodnih nauka. Ovoj obuci prisustvovali su studenti treće i četvrte godine Odsjeka za razrednu nastavu Pedagoškog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, te studenti Odsjeka za hemiju Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Obuka se sastojala iz predavanja, radionica i laboratorijskog rada u trajanju od 5 sati. Studenti su imali priliku da se upoznaju s prirodoslovnim sadržajima iz oblasti hemije/kemije koji su usko vezani za njihov studij, a koje će u svom budućem radu s učenicima u razrednoj nastavi moći primjenjivati izvodeći oglede prilagođene ovom uzrastu. Na taj način će svojim učenicima olakšati usvajanje sadržaja i pomoći im da se angažiraju u učenju prirodnih nauka. Odabrane teme iz ove oblasti prate i sadržaje predmetnoga kurikuluma iz Moje okoline. U okviru predavanja i radionica studenti su upoznati i s izazovima prilikom podučavanja u jezički i kulturno heterogenim zajednicama: na predavanjima su slušali o osnovnim odlikama službenih jezika u BiH i jezičkim posebnostima tekstova iz prirodnih nauka, o nenasilnoj komunikaciji i interkulturalnom odgoju i obrazovanju. Nakon obuke studentima su dodijeljeni certifikati o učešću u ovom programu.   

Ova obuka nastavak je aktivnosti koja je uključivala i nastavnike hemije/kemije osnovnih i srednjih škola širom BiH. Jedan od važnijih ciljeva obuke jeste senzibilizacija nastavnika na različitosti učenika, te na uvažavanje različitosti u razredu.

Realizatori programa obuke bili su članovi projektnog tima ESTA na Univerzitetu u Sarajevu: doc. dr. Ines Nuić (voditeljica projekta), prof. emeritus Meliha Zejnilagić-Hajrić, mr. Merima Mrdić (Prirodno-matematički fakultet), prof. dr. Emina Dedić Bukvić (Filozofski fakultet), prof. dr. Emira Mešanović-Meša (Pedagoški fakultet).

Detaljnije na: www.unsa.ba


 

Aktuelni su Erasmus+ pozivi za mobilnosti u narednom semestru (ljetni semestar 2022/2023.) za nastavno i nenastavno osoblje (teaching ili training) koji su dostupni na https://international.unsa.ba/stipendije-i-konkursi/.  Pozivamo vas da iskoristite priliku i prijavite se kako bismo imali reprezentativno učešće ispred Univerziteta u Sarajevu na evropskim institucijama #internacionalizacija_osoblja

AKTUELNO! 

https://international.unsa.ba/stipendije-i-konkursi/


Team building prodekana za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu

 U ponedjeljak, 16. 1. 2023. godine organiziran je team building prodekana za međunarodnu saradnju UNSA. Jačamo naše kapacitete, dijelimo iskustva i družimo se! Hvala našoj Službi za međunarodnu saradnju i kolegama sa Fakulteta sporta i tjelesnog odgoja na ideji i odličnoj organizaciji.


Studijska posjeta Centru za autizam i Centru za odgoj i obrazovanje "Ivan Štark" u Osijek

Studenti Odsjeka za edukaciju i rehabilitaciju Pedagoškog fakulteta Univerziteta u Sarajevu su 12. 12. 2022. god. u pratnji svojih nastavnika realizirali studijsku posjetu Centru za autizam i Centru za odgoj i obrazovanje Ivan Štark u Osijeku, Republika Hrvatska. Studenti su imali priliku vidjeti implementaciju različitih terapeutskih programa namjenjenih djeci sa teškoćama u razvoju, te se upoznati sa izazovima koje edukatori-rehabilitatori imaju u Hrvatskoj. 


Nacionalni Erasmus+ ured u Bosni i Hercegovini organizirat će informativni dan povodom otvaranja novog poziva u okviru programa Erasmus+ (2023), a na kojem će biti predstavljene mogućnosti Erasmus+ programa u oblastima visokog obrazovanja, stručnog obrazovanja, mladih i sporta.

Informativne sesije bit će održane 17. i 18. novembra, a događaj će biti organizovan u online formatu. Sesija je otvorena za sve institucije u Bosni i Hercegovini. Link za pristup online sesiji bit će postavljen nekoliko dana prije održavanja. 


Poziv za apliciranje za studiranje na egipatskim univerzitetima


 AŽURIRANO:

CALL FOR APPLICATIONS for STUDENT MOBILITY FOR STUDIES in framework of ERASMUS+ INTERNATIONAL CREDIT MOBILITY (ICM 2019) programme at UNIVERSITY OF LJUBLJANA, FACULTY OF EDUCATION in study year 2022/2023


Erasmus+ konkursi za mobilnost
 
Trenutno dostupni konkursi su objavljeni na standarndim linkovima: 
https://international.unsa.ba/stipendije-i-konkursi/ i https://www.unsa.ba/stipendije/erasmus-stipendije-za-mobilnost-u-ljetnom-semestru-2223. Očekujemo da uskoro budu objavljeni rezultati Erasmus+ poziva za 2022. godinu kako bismo saznali sa kojim novim/starim institucijama započinjemo/nastavljamo saradnju i obostranoj mobilnosti.
Erasmus+ poziv za 2023. godinu
 
Uputstvo za pripremanje projektne prijave i proceduru dostavljanja dokumenata prema Rektoratu za potpis. Uputstvo za pripremanje dokumenata, zahtjev, lista prethodnih projekata, opis UNSA (na engleskom), svi mogući kodovi (PIC, ERASMUS, OID, itd.) su dostupni na linku: Prijava na međunarodne projekte
Aktivnosti Službe za međunarodnu saradnju
 

o   Dan dobrodošlice za inostrane studente: tradicionalni orijentacijski program za inostrane studente koji započinje Danom dobrodošlice planiran je 29. septembra 2022. godine u Rektoratu UNSA s početkom u 10:00 sati (Svečana sala)

o   Erasmus days: u cilju obilježavanja dana Erasmusa, Služba za međunarodnu saradnju će organizovati informativni Erasmus+ dan na kojem ćemo predstaviti mobilnosti, kako se prijaviti, trenutno otvorene konkurse (i najaviti buduće), kao i pozvati studente da podijele svoje iskustvo. Erasmus days događaj će biti održan 13. oktobra 2022. godine (Svečana sala). Na ovom info danu ćemo podijeliti i rezultate istraživanja o implementaciji Erasmusa na 100 visokoobrazovnih institucija širom Evrope koje smo radili u prvoj polovini ove godine.

o   8. staff week i 12. sajam stipendija: 
Služba vrijedno radi na pripremanju naših tradicionalnih dešavanja: Međunarodna sedmica obuke osoblja i Sajam stipendija koji će se održati u sedmici 24-28. oktobar 2022. godine (Sajam stipendija će biti održan u okviru Staff weeka i to 26. oktobra 2022). Mjesto održavanja oba dešavanja je Rektorat UNSA. Više informacija kao i registracija na Staff week dostupno je na engleskoj verziji UNSA stranice s obzirom da je fokus na inostranim partnerima (Staff week). 
Izvještaji, dokumenti i publikacije
 Izvještaji, dokumenti i publikacije na jednom mjestu sakupili smo i omogućili pristup sljedećim informacijama i materijalima koji se najčešće koriste u svakodnevnom poslu:

o   Prezentacija o UNSA

o   Sklapanje i iniciranje međunarodnih sporazuma (uputstvo, zahtjev)

o   Međunarodni projekti na UNSA

o   Izvještaji o međunarodnoj saradnji UNSA (od 2013. godine do danas)

o   Publikacije

o   UNSA vodiči

o   Zakoni i pravilnici koji se tiču mobilnosti

o   Najčešće korišteni dokumenti za međunarodnu mobilnost (dolaznu i odlaznu)


IMG ebb2899dbb3eb1ea44f9c01595ba5f32 V

U okviru projekta Erasmus+ CBHE pod nazivom Educating Science Teachers for All (ESTA) u subotu, 4. 6. 2022, realiziran je u prostorijama Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i drugi dio obuke za nastavnike hemije/kemije srednjih škola. Drugom dijelu stručnog usavršavanja prisustvovali su nastavnici iz Sarajevskog, Srednjobosanskog, Unsko-sanskog i Zeničko-dobojskog kantona, a obuka se sastojala iz predavanja, radionica i laboratorijskog rada. U ovom dijelu obuke pažnja je posvećena sadržajima iz oblasti hemije/kemije u obrazovanju, interkulturalnog odgoja i obrazovanja, te su polaznici slušali predavanja o naučnom kapitalu iz prirodnih nauka kako bi se na različite načine pomoglo učenicima da se angažiraju u učenju prirodnih nauka, o specifičnostima jezika hemije/kemije, njegovoj univerzalnosti, ali i izazovima prilikom podučavanja u jezički heterogenim sredinama (rad s učenicima čiji je maternji jezik posve različit od jezika na kojem se izvodi nastava ili je sličan te omogućava komunikaciju, no specifičnosti jezika učenika i jezika nastave mogu dovesti do eventualnih teškoća u učenju). Potom su polaznici učestvovali u radionicama o nenasilnoj komunikaciji i podučavanju u heterogenim zajednicama, dok su se na laboratorijskim vježbama upoznali s raznovrsnom savremenom opremom i mobilnim aplikacijama primjenjivim u nastavi prirodnih nauka. U dva dijela realizirano je ukupno 18 sati obuke, te su na kraju drugoga dijela obuke nastavnicima dodijeljeni certifikati o učešću u Programu stručnog usavršavanja za nastavnike hemije/kemije.

Ovaj Program stručnog usavršavanja pohađalo je preko 40 nastavnika osnovnih i srednjih škola koje se nalaze širom BiH. Jedan od važnijih ciljeva obuke jeste senzibilizacija nastavnika na različitosti učenika, te na uvažavanje različitosti u razredu. Pored toga što su se nastavnici upoznali s modernom opremom te mogućnostima primjene digitalne tehnologije u nastavi hemije/kemije u školama, nastavnicima je ponuđen i nastavak saradnje kroz posjete projektnog tima ESTA njihovim školama i pomoći pri realizaciji nastave uz primjenu ove opreme i novih nastavnih metoda.

Realizatori programa obuke bili su članovi projektnog tima ESTA na Univerzitetu u Sarajevu: doc. dr. Ines Nuić (voditeljica projekta), prof. emeritus Meliha Zejnilagić-Hajrić, mr. Merima Mrdić (Prirodno-matematički fakultet), prof. dr. Emina Dedić Bukvić (Filozofski fakultet), prof. dr. Emira Mešanović-Meša (Pedagoški fakultet).

Naredne aktivnosti projektnog tima ESTA na Univerzitetu u Sarajevu vezane su za pripreme i realizacije radionica za studente prirodnih nauka.


Gostovanje uvaženog profesora Michael Giangrecu

Danas, 8. juna 2022. je Univerzitet u Sarajevu – Pedagoški fakultet bio domaćin profesoru Michael Giangrecu sa Univerziteta Vermont. 

Uvaženi profesor Michael Giangreco održao je predavanje studentima Univerziteta u Sarajevu – Pedagoškog fakulteta na temu o izazovima inkluzivne edukacije. 

Inače, prof. Giangreco je jedan od vodećih svjetskih stručnjaka za inkluzivno i specijalno obrazovanje i autor je brojnih naučnih članaka koji su objavljeni u najprestižnijim svjetskim časopisima poput: Remedial and Special Education, Journal of Special Education, Exceptional Children i brojnim drugim publikacijama. Prema Google Scholaru, prof. Giangreco ima preko 10000 citata.

002


 

IMG 371bf9ae2ca15c4f541c35b90713d19f V


Održan prvi dio Programa stručnog usavršavanja za nastavnike hemije/kemije srednjih škola

App 1652551764799

Nakon obuke za nastavnike hemije/kemije osnovnih škola u okviru projekta Erasmus+ CBHE pod nazivom Educating Science Teachers for All (ESTA) u subotu, 14. 5. 2022, realiziran je i prvi dio obuke za nastavnike hemije/kemije srednjih škola. Ovom dijelu obuke prisustvovalo je 26 nastavnika iz Sarajevskog, Srednjobosanskog, Unsko-sanskog i Zeničko-dobojskog kantona, te Istočnog Sarajeva, a usavršavanje je organizirano u prostorijama niske zgrade Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu (amfiteatar “Mladen Deželić” i praktikum 121/I). Obuka se sastojala iz predavanja, radionica i laboratorijskog rada iz oblasti hemije/kemije u obrazovanju, interkulturalnog odgoja i obrazovanja te službene trojezičnosti u obrazovnom sistemu BiH kao i jezika hemije/kemije.

U toku obuke korištena je savremena oprema nabavljena u sklopu projekta koja uključuje moderne laboratorijske senzore, tablet uređaje i različite mobilne aplikacije primjenjive u nastavi prirodnih nauka. Primijenjene su nove nastavne metode, grupni i individualni rad, s naglaskom na senzibilizaciju nastavnika za različitosti učenika te uvažavanje raznolikosti u razredu.

Realizatori programa obuke bili su članovi projektnog tima ESTA na Univerzitetu u Sarajevu: doc. dr. Ines Nuić (voditeljica projekta), prof. emeritus Meliha Zejnilagić-Hajrić, mr. Merima Mrdić (Prirodno-matematički fakultet), prof. dr. Emina Dedić Bukvić (Filozofski fakultet), prof. dr. Emira Mešanović-Meša (Pedagoški fakultet).

Sljedeći dio obuke za ovu grupu polaznika planiran je 4. 6. 2022.

Voditeljica projektnog tima Univerziteta u Sarajevu 

Doc. dr. Ines Nuić


Novi i ažurirani dokumenti!

a. Nominacijsko pismo za odlazne studente i osoblje 

b. Prijavni formular za inostrane studente

c. Prijavni formular za inostrano osoblje

Svi ovi dokumenti, zajedno sa ostalim pratećim dokumentima ažurirani su i dostupni na: https://international.unsa.ba/dokumenti/


 

Održan drugi dio Programa stručnog usavršavanja za nastavnike hemije/kemije

20211211 150743

U okviru projekta Erasmus+ CBHE pod nazivom Educating Science Teachers for All (ESTA) u subotu, 11. 12. 2021, realiziran je u prostorijama Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu drugi dio obuke za nastavnike hemije/kemije osnovnih škola. Stručnom usavršavanju prisustvovali su nastavnici iz Kantona Sarajevo i Zeničko-dobojskog kantona, a obuka se sastojala iz predavanja, radionica i laboratorijskog rada. U dva dijela realizirano je ukupno 18 sati obuke iz oblasti hemije/kemije u obrazovanju, interkulturalnog odgoja i obrazovanja, jezičke heterogenosti, te su polaznici imali priliku, između ostalog, slušati predavanja o naučnom kapitalu iz prirodnih nauka, CLIL-u u nastavi hemije/kemije, funkcioniranju službene trojezičnosti u bosanskohercegovačkom školskom sistemu te jeziku hemije/kemije, potom učestvovati u radionicama o nenasilnoj komunikaciji i podučavanju u heterogenim zajednicama, a u sklopu laboratorijskih vježbi korištena je savremena oprema (laboratorijski senzori, tablet uređaji, “pametna” ploča) i različite mobilne aplikacije primjenjive u nastavi prirodnih nauka. Na taj način nastavnici su se upoznali s modernom opremom koja je primjenjiva u radu s učenicima u nastavi hemije/kemije uz nove nastavne metode koje uključuju CLIL (Content and Language Integrated Learning), akcijska istraživanja, te primjenu digitalne tehnologije u nastavi hemije/kemije u osnovnim školama. Jedan od važnijih ciljeva obuke jeste senzibilizacija nastavnika na različitosti učenika, te na uvažavanje različitosti u razredu.

Realizatori programa obuke bili su članovi projektnog tima ESTA na Univerzitetu u Sarajevu: doc. dr. Ines Nuić (voditeljica projekta), prof. emeritus Meliha Zejnilagić-Hajrić, mr. Merima Mrdić (Prirodno-matematički fakultet), doc. dr. Emina Dedić Bukvić (Filozofski fakultet), prof. dr. Emira Mešanović-Meša (Pedagoški fakultet).

Na kraju drugoga dijela obuke nastavnicima su dodijeljeni certifikati o učešću u Programu stručnog usavršavanja za nastavnike hemije/kemije. U narednom periodu planirana je realizacija stručnog usavršavanja i za nastavnike/profesore srednjih škola.

Detaljnije...


Obavijest o posjeti Sveučilištu u Rijeci i realiziranoj međunarodnoj saradnji Pedagoškog fakulteta Univerziteta u Sarajevu s Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Rijeci u okviru projekta "Jezičko izražavanje i razvoj komunikacijske kompetencije u nastavnom procesu".
 

IZVJEŠTAJ O MEĐUNARODNOJ SARADNJI SA SVEUČILIŠTEM U RIJECI


Na Prirodno-matematičkom fakultetu UNSA realiziran prvi dio Programa stručnog usavršavanja za nastavnike hemije/kemije

1 0

U okviru projekta Erasmus+ CBHE pod nazivom Educating Science Teachers for All (ESTA) u subotu, 13. 11. 2021. godine, realiziran je prvi dio obuke za nastavnike hemije/kemije osnovnih škola. Obuci je prisustvovalo 18 nastavnika iz Kantona Sarajevo i Zeničko-dobojskog kantona. Realizirano je ukupno devet sati obuke iz oblasti hemije u obrazovanju i interkulturalnog odgoja i obrazovanja. Obuka se sastojala iz predavanja, radionica i laboratorijskog rada, a realizirana je u prostorijama niske zgrade Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu (veliki računarski centar i praktikum 120).

Sljedeći dio obuke za ovu grupu polaznika planiran je 11. 12. 2021. godine.

Tokom obuke korištena je oprema nabavljena u sklopu projekta koja uključuje moderne laboratorijske senzore, tablet uređaje, "pametnu" ploču i različite mobilne aplikacije primjenjive u nastavi prirodnih nauka. Primijenjene su nove nastavne metode, grupni i individualni rad, s naglaskom na senzibilizaciju nastavnika za različitosti učenika, te na uvažavanje različitosti u razredu.

Realizatori programa obuke bili su članovi projektnog tima ESTA na Univerzitetu u Sarajevu: doc. dr. Ines Nuić (voditeljica projekta), prof. emeritus Meliha Zejnilagić-Hajrić, mr. Merima Mrdić (Prirodno-matematički fakultet), doc. dr. Emina Dedić Bukvić (Filozofski fakultet), prof. dr. Emira Mešanović-Meša (Pedagoški fakultet).

Preneseno sa web stranice Univerziteta u Sarajevu


Aktuelno za akademsku 2021/2022. godinu !!!

Univerzitet u Sarajevu raspisao  je Erasmus+ konkurse za mobilnost u ljetnom semestru 2021/2022. godine. Pogledajte ponude i prijavite se, jer Erasmus+ prilike nisu samo putovanje - to je profesionalno usavršavanje, studiranje na međunarodno priznatim visokoobrazovnim institucijama, sticanje međunarodnog iskustva i umrežavanje sa ostalim sudionicima Evropskog akademskog područja. Sve informacije su vam dostupne na poznatoj web stranici www.international.unsa.ba kao i na našim društvenim stranicama facebook i Instagram (@iro.unsa).


 

(click to open) 6TH INTERNATIONAL STAFF TRAINING WEEK, 11-15 OCTOBER, 2021, UNIVERSITY OF SARAJEVO


(klikni da otvoriš) JEDANAESTI SAJAM STIPENDIJA / ELEVENTH SCHOLARSHIP FAIR


Webinar: Building interconnected teaching for an interconncted world

Pedagoški fakultet Univerziteta u Sarajevu nastavio je uspješnu saradnju sa Univerzitetom Bylastok u Poljskoj. 

Na webinaru koji je organizirala prof. dr. Marta Kowalczuk-Walędziak, prodekanesa za međunarodnu saradnju Edukacijskog fakulteta Univerziteta u Bylastoku pod nazivom „Building interconnected teaching for interconnected world: Bosnian and Polish perspective“ održanog 1. 6. 2021. godine prof. dr. Irma Čehić, prodekanesa za nastavu i studentska pitanja, prezentirala je pozitivna iskustva integrirane evaluacije rada studenata, odnosno izrade razvojnog portfolija kao završnog ispita - „Replacing exams with portfolios – developing cooperation between students and connection between subjects“. 

Na webinaru  je aktivno učestvovala i prof. dr. Agnieszka Szplit sa Fakulteta za edukaciju i psihologiju Jan Kochanowski Univerziteta u Kielce-u predstavljajući projekt bilingvalnog predškolskog odgoja i obrazovanja „Growing up in a multilingual world – pre-school children bilingual education".

Webinaru su prisustvovali i predstavnici Pedagoškog fakulteta Univerziteta u Sarajevu te je dogovoren i nastavak saradnje s oba univerziteta s fokusom na mobilnosti studenata i nastavnika te zajedničko učešće i rad na projektima.


Mobilnost u online okruženju

Mobilnost u online okruženju

Gostovanje prof. dr. Vicenta Minana-Signes sa Univerziteta Valencia realizirano je u okviru programa Erasmus+KA107 na Pedagoškom fakultetu Univerziteta u Sarajevu u online okruženju, u periodu od 19. 4. do 23. 4. 2021. godine. U okviru programa profesor Minana-Signes održao je sastanak sa prof. dr. Irmom Čehić, prodekanesom za nastavu i studentska pitanja i sa prof. dr. Sanelom Merjem Rustempašić, prodekanesom za međunarodnu saradnju i kvalitet. Prvo predavanje realizirano je o temi „Sistem obrazovanja u Španiji“. Uvaženi profesor Vicente Minana-Signes održao je i predavanja za studente Odsjeka za razrednu nastavu na trećoj godini, kao i za studente Odsjeka za edukaciju i rehabilitaciju na drugoj godini o temi „Posturalni poremećaji kod učenika“. Upućena je i inicijativa za uspostavljanje međuinstitucionalne saradnje. Ovim putem se još jednom zahvaljujemo profesoru Minana-Signes na gostovanju i inspirativnim predavanjima.


Muzička akademija Cetinje uspješno je realizirala Drugi međunarodni simpozijum iz oblasti muzičke pedagogije SIMPED2021 u Crnoj Gori. U toku dva simpozijumska dana izlaganja je ispratilo oko 100 učesnika iz zemlje i inostranstva. Ključna predavanja održale su prof. dr Gordana Karan (FMU Beograd) i prof. dr Karin Wagner (MDW, University of Music and Performing Arts, Vienna). Naše kolegice, doc. dr. Mirsada Zećo i prof. dr. Lejla Silajdžić, predstavljale su Pedagoški fakultet Univerziteta u Sarajevu i prezentirale su nove perspektive učenja i podučavanja muzike.

171265178 10158126066739142 4729796899096843865 n    SIMPED


Newsflash: Nominate your students now for Autumn 2021 at Windesheim University of Applied Sciences

Starting today, you can nominate your students that would like to come to Windesheim University of Applied Sciences during the Autumn 2021 semester.


Please use the following link to our online system to nominate your students. We kindly ask you not to share this link with your students: Nomination incoming students Windesheim UAS-Mobility Online

You can nominate your student(s) from April 1st until May 15th.

Upon your nomination your student(s) will receive an automated response from our application system asking them to create an account and start the application process. For the application process students can also view some instructional videos that we've prepared. The Learning Agreement to be used by used can be found on our website

Currently our Board has not yet decided on the means of teaching, but we expect the start of the semester to be either online or blended. As soon as our Board will make its decision we will make sure you will receive more specific information on this.

We are looking forward welcoming your students again in Autumn 2021.


Obavještenje za mobilnost!

Poziv je namijenjen osoblju i studentima Pedagoškog fakulteta Univerziteta u Sarajevu u okviru ERASMUS+ programa za Univerzitet u Primorskoj, Slovenija.

Sve potrebne informacije mogu se pronaći na linkovima, i to:

za studente: https://www.upr.si/en/international-/international-mobility/erasmus/up-call-erasmus-for-students/2291-

za osobljeCall E+ KA107 2020 STAFF  

Krajnji rokovi prijave su:

za studente 15. 3. 2021. godine

za osoblje 15. 4. 2021. godine.

Sve prijave bit će kompletirane do 31. 7. 2021. godine.


Dostavljamo vam informaciju o raspisivanju poziva za mlade istraživače u sklopu programa “Unaprijeđenje uloge nauke u društvu” u organizaciji British Councila i to:

Poziv za Obuku mladih istraživačica i istraživača za djelotvornije komuniciranje nauke i javni angažman – Program obuke ima za cilj poboljšati sposobnosti istraživača u ranoj karijeri da učinkovito komunicira u nauci i angažiraju se sa širom javnošću. Namijenjen je istraživačima u ranoj karijeri (nekome ko je u roku od osam godina od dodjele doktora znanosti) iz svih disciplina. Program će se izvoditi u suradnji sa Univerzitetom Zapadne Engleske (Bristol) i organizacijom ThinkWrite. Za više informacija o programu treninga kliknite ovdje

Poziv za Obuku mladih istrazivača i istraživačica za djelotvorniju upotrebu nauke u kreiranju javnih politika – Cilj programa osposobljavanja je poboljšati sposobnosti istraživača u ranoj karijeri za prevođenje naučnih dokaza u politiku i učinkovitije povezivanje s kreatorima politike i ostalim dionicima. Program obuke namijenjen je istraživačima u ranoj karijeri (nekome ko je u roku od osam godina od dodjele doktora nauka) koji istražuju u sljedećim područjima: zdravstvo, socijalna skrb, obrazovanje, okoliš, poljoprivreda, energetika, upravljanje rizikom od katastrofe, ekonomija itd. Program će se izvoditi u saradnji s parlamentarnim komunikacijama Dods. Za više informacija o programu treninga kliknite ovdje.

Rok za prijave je 1. decembar 2020. godine.

Promocija nove međunarodne koautorske knjige poezije Postmodern Voices

U sklopu međunarodne online konferencije World Poetry Conferance, 13. 10. 2020. u 19:00 sati, promovirana je i nova koautorska knjiga poezije na engleskom jeziku doc. dr. Mirzane Pašić Kodrić Postmodern Voices, Volume 1, Earth Vision Publications, Gurugram, Indija 2020. Pored novih pjesama doc. dr. Pašić Kodrić,  na promociji su predstavljene pjesme i drugih autora iz knjige: Caroline Turung (Francuska), Tatyane Terebinove (Rusija), dr. Maureene Shyamale Rajamoney (Malezija) te  Prakasha Nagarajana (Indija).

O knjizi su govorili dr. Parneet Jaggi i dr. Jernail S Aanand.

Post Modern Voices Cover


Notice for International students / Obavijest za inostrane studente
https://international.unsa.ba/academic-info/


windesheim

Windesheim International Office

Periodical Newsletter – Summer Edition 2020

  • Nomination deadline Spring Semester 2021
  • EAIE "Early Morning" Online Partner Breakfast - 16 September 2020
  • Virtual Exchange Opportunities
  • Get to know our exchange programmes - Data-driven innovation
  • KA107 cooperations granted
  • Continued Windesheim partners - going global!

 


Odluka Rektora UNSA o suspendiranju mobilnosti / 8. april 2020.

 

Projekti COVID19 / 1. april 2020.

Otkazuju se konkursi za mobilnost u zimskom semestru 2020/2021. godine / 23. mart 2020.

Obavijest / Notice / 12. mart 2020.

Zbirka uputa za mobilnost - Univerzitet u Sarajevu

Upute o implementaciji međunarodne kreditne mobilnosti

Informacije i upute o dostupnim programima saradnje za 2020. godinu

P1 - Zahtjev za pripremanje dokumentacije za poziv u okviru Erasmus ili drugih programa

Lista projekata

 

Podkategorije

PEDAGOŠKI FAKULTET UNIVERZITETA U SARAJEVU


NAŠA MISIJA

Pedagoški fakultet Univerziteta u Sarajevu teži postizanju visokog kvaliteta u obrazovanju studenata, budućih odgajatelja, učitelja i nastavnika, koji će na temelju stečenih ishoda učenja biti spremni odgovoriti na sve izazove svoje profesije u savremenom društvu i predstavljati pokretačku snagu napretka BiH te razvoja društva u zajednici u kojoj djeluju.


NAŠA VIZIJA

Pedagoški fakultet u Sarajevu želi biti među vodećim akademskim institucijama za obrazovanje učitelja, odgajatelja i nastavnika u međunarodnim okvirima. Kontinuirano praćenje i vrednovanje nastavnog procesa i odgojno-obrazovne djelatnosti u BiH temelj je za postizanje visoke kvalitete ukupnog odgojno-obrazovnog procesa.